Prázdný

Filtrovat rám

Pokročilé filtrování

Šířka profilu

Výška profilu

Informuji.cz = Akce, Kultura a Výlety v ČR

Jolana MERTOVÁ

Jolana Mertová

Několik slov o mně

Pocházím z malého města Třešť na Českomoravské vrchovině. Výtvarným činnostem jsem se začala věnovat již v útlém dětství. Pod vedením paní učitelky Aleny Liškové v tehdejší Lidové škole umění jsem se naučila základní principy kresby a malby. Dá se říct, že to je jediné ucelené výtvarné vzdělání, které skončilo nástupem na střední školu.

Další roky jsem jako samouk začala experimentovat nejdříve s temperovými, a poté olejovými barvami. V té době jsem toho namalovala hodně, začínala jsem drobnými ozdobnými špendlíky a miniaturními obrázky. Postupně jsem velikost obrazů zvětšovala do normálních rozměrů. Když jsem po dostudování medicíny začala pracovat jako lékařka, šlo to s mým výtvarným koníčkem z kopce. Moje produkce se postupně omezovala, času bylo méně a méně.

A pak přišlo období výtvarného temna, které bylo dlouhé téměř sedmnáct let. Toto období mého života rozhodně temné nebylo, jen jsem na svého koníčka neměla čas ani prostor.  Něco málo sice vzniklo, ale byly to spíše ojedinělé kusy.

Zlom nastal zhruba před třemi lety. Koupila jsem si akrylové barvy, přihlásila se do výtvarného kurzu a začala zase malovat.  Tam jsem se seznámila s další zajímavou technikou, a to je akvarel.  V loňském roce mě  doslova uchvátila grafika svou variací technik .

V současné době příležitostně navštěvuji různé kurzy s cílem rozšířit své dovednosti a objevit nová, pro mě doposud nepoznaná,  tajemství výtvarného umění. Ale v podstatě jsem samouk, nepočítám-li výuku v Lidové škole umění v Třešti. Jsem na to pyšná.  Baví mě experimentovat a objevovat, jít svou vlastní cestou a být sama sebou. Zdrojem inspirace jsou pro mě lidé, příroda a květiny.

Od roku 2018 jsem členkou výtvarného spolku Beneart pod vedením malíře Václava Benedikta.

Ukázky obrazů